آیا واقعا محتوا پادشاه هست

تا حالا به این فکر کردین چقدر محتوا میتونه بهتون کمک کنه شاید بشه بهش گفت پادشاه! اما اگه از محتوا چیزی نمیدونی همراه من بمون.

اگر از هرکسی که در حال حاضر کارش تولید محتوا است بپرسید تولید محتوا به چه معناست، احتمالاً پاسخ خودش را خواهد داد. زیرا دنیای بازاریابی محتوا به قدری گسترده است که هرکسی تعریف خود را از آن دارد.

اما می خواهیم به تعریف درست و مختصری از تولید محتوا برسیم.

محتوا چیزی است که شما هر روز با آن سر و کار دارید. کلیپ ها یا عکس های خنده دار و توضیحات محصولی که در اینستاگرام می بینید، پادکستی که در راه برگشت از دانشگاه در تاکسی گوش می دهید، فیلم های آموزشی که در دوربین یا یوتیوب تماشا می کنید، کتاب های دیجیتالی که در موبایل می خوانید. تلفن یا کامپیوتر و در نهایت همان مقاله ای که در حال خواندن آن هستید. شما در حال خواندن هستید، همه محتوا مهم است.

بنابراین هر چیزی که در دنیای دیجیتال می بینید، می شنوید یا می خوانید نوعی محتوا محسوب می شود.

حال اگر بخواهیم بدون ذکر نمونه ای از انواع محتوا، تعریف جامعی برای محتوا بنویسیم، به این تعریف می رسیم:

هر چیزی که برای انسان قابل درک باشد و در چارچوب کانال های دیجیتال یا غیر دیجیتال قابل انتشار باشد، محتوا نامیده می شود.

بنابراین در پاسخ به این سوال که تولید محتوا چیست، می توان گفت:

تولید محتوا یعنی ایجاد هر چیزی که برای انسان قابل درک باشد

این تعریف فارسی بسیار سخت و آکادمیک بود. این تعریف بسیار کلی است و ارتباط مستقیمی با بازاریابی ندارد. صبر کنید تا بهتر توضیح دهم.

تولید محتوا به معنای نوشتن، طراحی، ضبط یا ساخت هر چیزی است که انسان بتواند آن را بفهمد و ما آن را در پلتفرم های مختلف منتشر می کنیم تا به اهدافی مانند کسب درآمد، ایجاد رسانه و غیره برسیم.

شاید الان به این فکر می کنید که اگر تولید محتوا به معنای همان عکس هایی است که ما در اینستاگرام می گذاریم، آنقدرها هم سخت نیست! هر کسی می تواند یک مقاله بنویسد، که مانند یک مقاله است.

پس چرا شرکت ها اینقدر به دنبال کارشناسان تولید محتوا هستند؟ پاسخ به این سوال ریشه در بازاریابی محتوا دارد.

از تولید محتوا تا بازاریابی محتوا

فکر می کنید چرا نصرت گوکچه در اینستاگرام نزدیک به 40 میلیون فالوور دارد اما فرض کنید شوهر خاله شما که خودش هم ادعای آشپزی دارد 200 فالوور بیشتر نداشته باشد؟

تفاوت اصلی اکبر که عکس های کبابی خود را در صفحه اینستاگرامش منتشر می کند با سرآشپز معروف نصرت گوکچه در هدف و نحوه تولید محتواست.

اول، افراد یا کسب و کارها از تولید محتوا برای اهدافی مانند کسب درآمد، بازاریابی، برندسازی و فروش استفاده می کنند.

دوم، هر محتوایی نمی تواند به شما در دستیابی به این اهداف کمک کند. به عبارت ساده، هر محتوایی محتوا نیست.

تولید محتوا تنها یک مرحله از چرخه بازاریابی محتوا است.

چرخه ای که شامل مراحل زیر است:

  • هدف گذاری
  • توسعه استراتژی محتوا
  • تولید محتوا
  • توزیع
  • تحلیل و بررسی
  • تصحیح و به روز رسانی

فقط ایجاد محتوا بدون بقیه مراحل فایده چندانی ندارد. مثل دویدن روی تردمیل، صرف انرژی اما به جایی نمی رسد.ایجاد محتوایی که بتواند برای شما درآمد ایجاد کند یا بتوانید در دنیای اطراف خود تغییری ایجاد کنید مفید است.به این ترتیب نصرت سرآشپز معروف دنیا با ده ها میلیون فالوور در اینستاگرام است اما فقط عکس های اکبر را لایک می کند!

بنابراین دیدیم که به این راحتی هم نیست.

شاید تا به حال پاسخ سوال خود را پیدا کرده باشید، اما توصیه می کنم برای دانستن نکات جالب بیشتر در مورد این بازار پرسود محتوا، ادامه مقاله را مطالعه کنید.

رئیس تولید محتوا از کجا آمد؟

اولین سازنده محتوا، غارنشینی به نام استونی بالمارت بود که خود را در حال شکار آهو روی دیوار غار نقاشی کرد! اوه ببخشید گفتم که کمی اما زیاد به عقب برگشتیم.استونی بالمارت را فراموش کنید، اما این نقاشی ها نیز نوعی تولید محتوا محسوب می شوند که البته دیگر با تعاریف امروزی همخوانی ندارد.تاریخچه تولید محتوا با بازاریابی مبتنی بر محتوا در هم تنیده شده است.

به نظر ما خاستگاه تاریخی تولید محتوا زمانی است که از آن برای «درآمد و بازاریابی» استفاده می شد. یعنی زمانی است که کسب و کارها متوجه شدند که تبلیغات خشک و خالی فایده ای ندارد و باید با مشتریان خود ارتباط برقرار کنند. این یک ارتباط دو طرفه و طولانی مدت است.

یعنی مردم دیگر گول تبلیغات را نمی خورند و باید از طریق دوستی وارد رابطه شوند، کلید این ارتباط تولید محتوا بود.

کسب و کارها شروع به تولید و توزیع محتوایی کردند که مخاطب به آن نیاز داشت یا می خواست.

دقیقاً مشخص نیست که کدام شخص یا کدام تجارت برای اولین بار این ایده را اجرا کرده است. اگه بود حتما بهش میگفتیم پدر تولید محتوا 🙂

با این حال، گفته می شود که همه چیز با شرکت جان دیر در سال 1895 شروع شد. پس بیایید ببینیم آنها چگونه این کار را شروع کردند.

مجلات اولین بستر تولید محتوا بودند

جان دیر در حال حاضر بزرگترین تولید کننده ماشین آلات کشاورزی در جهان است. این شرکت در سال 1837 توسط آهنگری و مخترع به همین نام تاسیس شد. وقتی کسب و کار جان شروع به رونق کرد، او هم مانند بقیه شروع به تبلیغات کرد.

اگرچه تبلیغات تا حدودی به فروش ادوات کشاورزی کمک کرد، اما نتوانست ارتباط دائمی با مشتریان برقرار کند.

شروع به انتشار مجله کردند اما نه مجله ای مثل بقیه با اخبار زرد و پر از صفحات تبلیغاتی. آنها مجله را The Furrow نامیدند و فقط برای کشاورزان بود. این مجله دارای مطالب آموزشی و خبری در مورد کشاورزی بوده و در کنار این مطالب به معرفی محصولات شرکت جان دیر می پردازد.

مجله Furrow اولین تلاش جدی در بازاریابی محتوا است. جالب است بدانید که این مجله همچنان منتشر می شود. البته وب سایت و شبکه های اجتماعی The Furrow برای نسل جدید جذابیت بیشتری دارد.

اولین سردبیر این مجله، آقای سایزمور، نکات جالبی را در مورد سیاست این مجله بیان کرد که هنوز هم کار می کند.

او می گفت:

تمام تمرکز محتوای مجله بر روی کشاورزان بود، نه محصولات John Deere. ما مدیران خود را متقاعد کردیم که داستان ها را کوتاهتر کنند و از تصاویر بزرگتر استفاده کنند زیرا مردم حوصله خواندن مطالب طولانی را ندارند. ما از تصاویر منحصر به فرد استفاده کردیم زیرا هیچ مجله دیگری این کار را نکرد.

مجله Furrow با یادگیری نکات و اصول کشاورزی به کشاورزان کمک می کند تا محصولات بیشتر و بهتری برداشت کنند و در کنار آن با محصولات جان دیر یا نحوه استفاده از هر کدام آشنا شوند.

این مجله به قدری موفق شد که کشاورزان آن را به عنوان یک منبع معتبر اطلاعات کشاورزی مطالعه کردند و تصاویر مجله را روی دیوارهای خود نصب کردند.

اکنون این مجله به 12 زبان و 40 کشور منتشر می شود. در اوج خود 4 میلیون خواننده داشت و اکنون با فعال شدن کانال های دیجیتال، نسخه چاپی آن همچنان حدود 1.5 میلیون مشترک دارد.

پس از موفقیت این مجله، مجلات مشابه زیادی توسط کسب و کارها راه اندازی شد. مجلات به قدری رونق یافتند که بسیاری از آنها مشترک دائمی چندین مجله عمومی یا تخصصی شدند.

در ایران مجلات خودرو، دانش، دانشمند، موفقیت و خانواده سبز را مطالعه می کردم. اگر در دهه 80 یا بعد از آن متولد شده اید، ممکن است هیچ یک از این نام ها را ندانید.

حال دانستید که از گذشته تا به امروز شاهد تولید محتوا به هر نحوی هستیم که توانسته کمک بزرگی به بهتر شدن کسب و کارمان کند. برای سفارش تولید محتوا متنی پیشنهاد میکنیم بر روی لینک کلیک کنید.